Vađenje (ekstrakcija) zuba

Vađenje (ekstrakcija) zuba podrazumijeva uklanjanje zubne krune, dio zuba koji se vidi u ustima i uklanjanje korijena zuba, koji se nalazi u alveoli, zubnoj čašici. Razlozi za vađenje zuba mogu biti brojni, najčešći su to:

Parodontopatija, veoma uznapredovali karijes, ozbiljna hronična infekcija zubnog tkiva, ortodontski razlozi i razna sistemska oboljenja.

Za pacijente je važno da znaju da su sve vrste vađenja zuba, kao i vađenja korena zuba u potpunosti bezbolne. To se obezbeđuje uz primjenu lokalne anestezije koja daje odlične rezultate, a kontraindikacija za njenu primjenu skoro i da nema. Poslije vađenja, odnosno ekstrakcije zuba može da se javi blag bol, naročito ukoliko je vađenje bilo komplikovano ili hirurško. Tada je potrebno ordinirati lijekove protiv bolova koji su izuzetno djelotvorni.

  • Rutinsko - nekomplikovano vađenje, što je najcešći način vađenja zuba
  • Komplikovano vađenje - kada je zbog anatomije zuba bolje odvojiti krunicu od korena zuba, pa ih izvaditi odvojeno
  • Hirurško vađenje zuba - kada je zbog nepristupačnosti potrebno napraviti rez i instrumentima obezbediti pristup korenu zuba, a posle intervencije ranu je potrebno ušiti.
img-12

Apikotomija (resekcija korena zuba)

Apikotomija (resekcija korena zuba) podrazumijeva hirurško odstranjivanje vrha korijena zuba i okolne kosti koja je zahvaćena infekcijom. To je veoma dobra procedura za liječenje „cista na zubu“ i velikih procesa na vrhu korijena zuba. Ona u najvećem procentu daje odlične rezultate. Na kraju, zub koji je imao ozbiljnu infekciju i kome je prijetilo vađenje, biva sačuvan. Takav zub se naknadno može i protetski zbrinuti ukoliko ima potrebe. Na njega se može staviti krunica ili taj zub može postati član zubnog mosta.

Implantologija

Implantologija je doživela veliku ekspanziju u proteklih par decenija. Upravo je ona, uz protetiku, zaslužna za vraćanje osmeha pacijentima koji su izgubili jedan ili više zuba.

Procedura ugradnje implantata je za pacijenta veoma jednostavna. Nakon urađenih snimaka i detaljne rendgen dijagnostike, pristupa se ugradnji implanata. Oni se ostavljaju da miruju 8-12 nedelja dok se oko njih ne formira kost. Nakon toga se pristupa protetskom zbrinjavanju. U međuvremenu, pacijent dobija privremeni rad, tako da ni u jednom trenutku za vreme trajanja ovog tretmana, pacijent nije bez zuba.

Frenulektomija

Frenulektomija je jednostavna hirurška intervencija kojom se uklanjaju usni ili jezični frenulum (resica). Predstavlja rutinski hiruski zahvat koji se izvodi u slučaju visokog pripoja frenuluma za desni, a radi sprečavanja nastanka povlačenja desni i parodontopatije u predelu pripoja, kao i predprotetska priprema kod nosioca totalnih ili parcijalnih proteza bez prednjih zuba.

Nivelacija grebena spada u predprotetski hiruski postupak u kome se bezubi vilicni greben podiže na nivo pre spuštanja, odnosno lijepo zaravnjuje. Najčeđće se radi kod pacijenata kojima je indikovana neka od proteza ili fiksni protetski rad.